DEZYNFEKCJA · SKUTECZNOŚĆ · BEZPIECZEŃSTWO

DEZYNFEKCJA GOŁĘBNIKÓW

NIKOGO Z NAS NIE TRZEBA PRZEKONYWAĆ, ŻE ZDECYDOWANIE LEPIEJ JEST ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ. ODNOSI SIĘ TO W DUŻYM STOPNIU RÓWNIEŻ DO NASZYCH HODOWLI. CZĘSTO STRATY ZWIĄZANE Z INFEKCJAMI, CHOROBAMI I ICH EFEKTAMI SĄ WIELOWYMIAROWE. CODZIENNIE NALEŻY WIĘC DOKŁADAĆ STARAŃ, ABY UNIKNĄĆ CHORÓB W STADZIE.

 Jednym z ważnych elementów w zwalczaniu chorób zakaźnych i zaraźliwych jest odkażanie. Odkażamy zarówno pomieszczenia, w których przebywają gołębie (gołębniki), jak i wybiegi (woliery). Odkażanie ma na celu niszczenie drobnoustrojów znajdujących się w danym środowisku. W zależności od stopnia ich niszczenia wyróżniamy sanityzację - jeżeli wskutek pewnych zabiegów (na przykład mycie, płukanie, czyszczenie) dochodzi tylko do usunięcia, a nie zabicia drobnoustrojów; dezynfekcję - jeżeli zostaną zniszczone formy wegetatywne drobnoustrojów; sterylizację - gdy zostaną zniszczone nie tylko formy wegetatywne, ale także przetrwalnikowe (zarodniki) drobnoustrojów. Różnice między tymi określeniami mają nie tylko charakter ilościowy, ale i jakościowy.

W chwili obecnej na rynku dostępnych jest wiele środków dezynfekcyjnych. Są to zarówno środki dezynfekcyjne importowane, jak i nasze krajowe. Najczęściej występują w postaci roztworu wodnego, gotowego lub do przygotowania, którym należy opryskać dezynfekowane powierzchnie za pomocą urządzeń (agregatów) lub po prostu konewką. Pomijając stopień skomplikowania i czasochłonność całego procesu, tego rodzaju dezynfekcja może być wykonana tylko w pustych pomieszczeniach, bez obecności zwierząt, co czyni proces jeszcze bardziej czasochłonnym. Należy wziąć pod uwagę również fakt, że podczas takiej dezynfekcji wprowadzamy dodatkowo wodę, której  i tak nadmiar mamy w pomieszczeniach, gdzie występują zwierzęta, a która przyczynia się do powstawania grzyba i chorób z nim związanych. Dobry środek dezynfekcyjny powinien charakteryzować się wysoką skutecznością, trwałością, łatwością w stosowaniu, dużą możliwością przenikania przez powierzchnie zanieczyszczone materiałami organicznymi. Powinien mieć przyjemny zapach, być atrakcyjny cenowo i szeroko dostępny. Takim środkiem jest preparat w postaci proszku o nazwie LUBISAN.

Stosowany z sukcesami od kilkunastu lat w wielu hodowlach w Polsce i za granicą, zasługuje na   szczególną uwagę  hodowców, dbających o optymalne warunki prowadzenia hodowli i gospodarstw. Stosowanie tego środka jest bardzo proste: gotowym proszkiem, posypujemy bezpośrednio podłogę gołębnika, w dawce 50-100 gram na 1 m². Dawkę 100g stosujemy, gdy przeprowadzamy odkażanie po raz pierwszy. Natomiast 50g stosujemy przy wykonywaniu kolejnych czynności dezynfekcyjnych (1/tydzień). Posypywać możemy bezpośrednio na podłogę lub też na podłogę ze ściółką szczególnie w miejscach przy poidłach, jak również tam gdzie ptaki oddają kał.

LUBISAN jest doskonałym środkiem dezynfekcyjnym stosowanym w nowoczesnej hodowli, który pomaga utrzymać prawidłowe warunki zoohigieniczne w pomieszczeniach dla wszystkich zwierząt. Wchłaniając wodę usuwa wilgoć z gołębnika. Najważniejszą jego  zaletą jest to, że można go stosować w obecności gołębi. LUBISAN posiada udowodnione działanie w szerokim zakresie, poza niezwykle wysoką skutecznością dezynfekcji, dzięki odpowiednio dobranym olejkom eterycznym o działa również antyseptycznie w pomieszczeniach gdzie został zastosowany. Zostało stwierdzone, że LUBISAN również zmniejsza znacząco ilość insektów (szczególnie much) działając niszcząco na ich larwy. 

W  związku z powyższym wpływa on zdecydowanie na poprawę zdrowotności i ekonomikę produkcji. Jeżeli będziemy wykonywać odkażanie gołębnika częściej - przynajmniej raz w tygodniu, a nie tylko sporadycznie, zmniejszymy ilość zachorowań w stadzie, śmiertelność zwierząt, ograniczymy stosowanie antybiotyków i innych środków terapeutycznych, a w rezultacie obniżymy koszty prowadzenia hodowli.  

LUBISAN to nietoksyczny całkowicie bezpieczny dla zwierząt i ludzi produkt, który charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum działania na grzyby, wirusy i bakterie chorobotwórcze. LUBISAN jest przyjazny w użyciu, a jego efekty są szybkie i łatwo dostrzegalne. W porównaniu do innych podobnych środków ma wyraźne zalety: bardzo wysoka skuteczność, mniejsze pylenie, przyjemny orzeźwiający zapach, większe właściwości wysuszające, działanie odstraszające na muchy oraz zabijanie ich larw. Zjadany przez ptaki jest źródłem makro i mikroelementów (wapnia, fosforu, miedzi, cynku, żelaza, siarki). Jest źródłem krzemu - pierwiastka, który odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju kości, a  który nie jest normowany w dawkach pokarmowych.

LUBISAN zaleca się stosować przed każdym zasiedleniem ptaków, w czasie hodowli, a szczególnie powinno się go stosować w sytuacjach zagrożenia infekcją, w czasie trwania choroby i po jej wygaśnięciu. Stosowanie LUBISANU nie wymaga dodatkowego szkolenia ani specjalnych instrukcji. Do użycia tego środka nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Dezynfekcję może przeprowadzić każdy hodowca, kiedy uzna to za najbardziej konieczne.

mgr inż. lek wet. Tadeusz  Czosnek